Jnr. NBL League Structures

 

 

Under 18 Women Regional +

Under 18 Women North Regional

Charnwood College Riders

City of Leeds

Gloster Jets

Manchester Mystics

Nottingham Wildcats

Sheffield Hatters

Stockport Lapwings

Team Birmingham Elite

West Bromwich Albion

 

Under 18 Women South Regional

Bracknell Cobras

GCA Haringey Angels

London Thunder Lewisham

Reading Rockets Academy

Sevenoaks Suns

South Essex Swifts

Southwark Pride

Surrey Goldhawks

Team Solent Kestrels

West Herts Warriors

 

Under 18 Men Premier +

Under 18 Men North Premier

Cheshire Phoenix

Cheshire Wire

City of Edinburgh

City of Leeds Basketball Academy (Allerton)

Manchester Magic

Myerscough College

Newcastle Eagles

QE York Knights

Sheffield Sharks

Trafford Magic

 

Under 18 Men Central Premier

Bristol Academy Flyers

City of Birmingham Rockets

Derby Trailblazers

Leicester Riders

Northants Thunder

Nottingham Junior Hoods

Oaklands Wolves

Reading Rockets Academy

Team Birmingham Elite

West Bromwich Albion

 

Under 18 Men South Premier

Baltic Stars London

Canterbury Academy Crusaders

Haringey Hawks

London Greenhouse Pioneers

London Thunder Lewisham

London United

London Westside Rangers

Southwark Legends

Southwark Pride

Surrey Rams

Sussex Storm

Team Solent Kestrels

Under 18 Men Regional +

Under 18 Men North East Regional

Bradford Dragons

City of Leeds Gold

Derbyshire Arrows

Durham Wildcats

East Durham Lions

Harrogate St Aidan's Spartans

JLC Scunthorpe Wolves

Tees Valley Mohawks

York Eagles

 

Under 18 Men North West Regional

Barrow Thorns

Cheshire Wire II

Lancashire Spinners Bury

Lancashire Spinners Rossendale

Liverpool

Manchester Giants

Preston Pride

Sefton Stars

Stockport Falcons

Tameside

West Lancs Carmel

 

Under 18 Men Midlands Regional

Coventry Tornadoes

Derby Trailblazers

Derbyshire Spartans

Ilkeston Outlaws

Leicester Dynamite

Leicester Warriors

Northamptonshire Titans

Rutland Thunders

Shropshire Warriors

Team Birmingham Elite II

VWNC Mansfield Giants

Worcester Bears

 

Under 18 Men East Regional

Braintree Blue Devils

Brentwood Leopards

Cambridge Cats

Colchester

East Hertfordshire Royals

Harlow Hawks

Ipswich

Southend Rockets

West Herts Warriors

 

Under 18 Men South I Regional

Bracknell Cobras

Bucks Hornets

Farnborough Phantoms

Milton Keynes Trojans

Oxford Hoops

Reading Rockets Academy ll

Surrey Goldhawks

Surrey Rams II

Thames Valley Cavaliers

Woking Blackhawks

Woking Blackhawks II

 

Under 18 Men South II Regional

Brighton Cougars

Brixton Topcats

Folkestone Saints

Kingston Wildcats

Northfleet Crusaders

Richmond Knights

Richmond Park Academy Cougars

Sevenoaks Suns

Shoreham Spartans

Sussex Bears

 

Under 18 Men South III Regional

Barking & Dagenham Thunder

Barking RDF Lions

Barnet Bulldogs

Greenwich Titans

Islington A2S Wolves

London Feltham Warriors

London Lions

London Pulse

London United

London Youngblood Lions Nitros

Newham All Star Sports Academy

Westminster Warriors

 

Under 18 Men South West Regional

Bristol Academy Flyers II

Bristol Storm

Cardiff Met Archers

Dorset Storm

Gloucester Saxons

Huish Taunton Tigers

Plymouth Raiders

Torbay Tigers

Vale Vipers

Worcester Wolves Academy

Under 16 Girls Premier +

Under 16 Girls North Premier

Derby Trailblazers

Ipswich

Luton

Manchester Mystics

Nottingham Wildcats

Oaklands Wolves

Sheffield Hatters

 

Under 16 Girls South Premier

Brighton Cougars

GCA Haringey Angels

London Lions

Richmond Knights

Sevenoaks Suns

South Essex Swifts

Southwark Pride

Team Solent Kestrels

Under 16 Girls Regional +

Under 16 Girls North Regional

City of Leeds

Hatfield Fliers

Lancashire Spinners

Leicester Warriors

Manchester Mystics II

Northamptonshire Titans

Northants Lightning

Sheffield Hatters II

Stockport Lapwings

 

Under 16 Girls South East Regional

Baddow Eagles

Brentwood Fire

Chadwell Heath Academy Thunder 

County Upper Wolves

Hounslow Hawks

London Feltham Warriors

London Thunder Lewisham

London Youngblood Lionesses

Norfolk Iceni Rebels

Thurrock Hornets


Under 16 Girls South West Regional

Bristol Academy Flyers

Cardiff Met Archers

Exeter Spartans

JMA Reading Rockets

Pontypridd Panthers

Surrey Blue Storm

Surrey Goldhawks

Surrey Rams

Team Solent Kestrels II

Wiltshire Demons

Under 16 Boys Premier +

Under 16 Boys North Premier

Bradford Dragons

Cheshire Wire

City of Birmingham Rockets

City of Edinburgh

City of Leeds

Derby Trailblazers

Manchester Giants

Manchester Magic

Newcastle Eagles

Sheffield Sharks

Trafford Magic

 

Under 16 Boys Central Premier

Bristol Academy Flyers

Chelmsford Lions

Harrow Falcons

Ipswich

JMA Reading Rockets

Leicester Riders

Milton Keynes Trojans

Northamptonshire Titans

Oaklands Wolves

Southend Rockets

Surrey Rams

West Herts Warriors


Under 16 Boys South Premier

Baltic Stars London

Haringey Hawks

Kent Crusaders

London Greenhouse Pioneers

London Lions

London Thunder Lewisham

London Westside Rangers

Newham All Star Sports Academy

Richmond Knights

Sussex Bears

Sussex Storm

Team Solent Kestrels

Under 16 Boys Regional +

Under 16 Boys North Regional

Barnsley Leaders

Chesterfield Flight

City of Leeds Black

City of Leeds Gold

East Durham Lions

Hatfield Fliers

JLC Scunthorpe Wolves

QE York Knights

Sheffield Swarm

Tees Valley Mohawks

York Eagles

York Young Eagles

 

Under 16 Boys North West I Regional

Barrow Thorns

Cheshire Phoenix I

Cheshire Wire Green

Lancashire Spinners Bury

Lancashire Spinners Rossendale

Liverpool

Manchester Giants Green

Oldham Eagles Black

Preston Pride

West Lancs Warriors


Under 16 Boys North West II Regional

Cheshire Phoenix II

Cheshire Wire

Manchester Giants Purple

Manchester Giants White

Manchester Magic II

Oldham Eagles Red

Stockport Falcons

Stockport Falcons II

Tameside

 

Under 16 Boys Midlands West Regional

City of Birmingham Rockets II

Coventry Tornadoes

Northamptonshire Titans Purple

Northants Thunder

Shropshire Warriors

Stoke on Trent Knights

Team Birmingham Elite

West Bromwich Albion

Worcester Bears

Worcester Wolves Academy

 

Under 16 Boys Midlands East Regional

Derby Trailblazers

Derbyshire Arrows

Ilkeston Outlaws

Leicester Dynamite

Leicester Riders II

Leicester Warriors

Leicester Warriors II

Mansfield Giants

Nottingham Junior Hoods

Nottinghamshire Nova

Rutland Thunders

 

Under 16 Boys East Regional

Braintree Blue Devils I

Braintree Blue Devils II

Brentwood Leopards Black

Brentwood Leopards White

Cambridge Cats

Cambridge Cats II

Colchester

County Upper Wolves

Harlow Hawks

South Essex Swifts

Southend Scorpions

Thurrock Hornets


Under 16 Boys South I Regional

Abingdon Eagles

Bucks Hornets

East Hertfordshire Royals

Farnborough Phantoms

Farnborough Phantoms II

JMA Reading Rockets ll

Luton

Luton II

Milton Keynes Trojans II

North Herts Knights

Oxford Hoops

West Herts Warriors II

Woking Blackhawks

 

Under 16 Boys South II Regional

Brighton Cougars

Folkestone Saints

Kent Crusaders II

Maidstone Warriors

Mid Sussex Chargers

Sevenoaks Suns

Shoreham Spartans

Sussex Bears II

Sussex Storm Blue

Sussex Storm White

Team Solent Kestrels II

Winchester City Royals

 

Under 16 Boys South III Regional

Bracknell Cobras

Croydon Cougars

Croydon Elite

Harris Federation Knights Croydon

Kingston Wildcats

London Pulse

London United

London Westside Chelsea

Southwark Legends

Surrey Rams II

Thames Valley Cavaliers


Under 16 Boys South III Regional

Barking & Dagenham Thunder

Barking RDF Lions Blue

Barking RDF Lions Yellow

Brentwood Fire

Eastside Eagles

Greenwich Titans

Hackney Royals

Islington Panthers

London Feltham Warriors

London Thunder Lewisham

London Youngblood Lions Titans

Westminster Warriors


Under 16 Boys South West Regional

Bristol Storm

Cardiff Met Archers

Dorset Storm

Exeter Spartans

Gloucester Saxons

Huish Taunton Tigers

Plymouth Raiders

Vale Vipers

Under 14 Girls Regional +

Under 14 Girls North Regional

City of Leeds

Derby Trailblazers

Lancashire Spinners

Manchester Mystics

Manchester Mystics II

Mersey Mavericks

Newcastle Eagles

Tameside Royals Blue

Tameside Royals White


Under 14 Girls Midlands East Regional

Colchester

County Upper Wolves

Ipswich

Leicester Warriors

Norfolk Iceni Demons

Northamptonshire Titans

Northants Lightning

Northants Lightning II

Nottingham Wildcats


Under 14 Girls South East Regional

Braintree Blue Devils

Brentwood Fire

Brentwood Leopards

GCA Haringey Angels

London Greenhouse Pioneers

London Youngblood Lioness Cubs

Newham All Star Sports Academy

Oaklands Wolves

South Essex Swifts

Thurrock Hornets

 

Under 14 Girls South Regional

Bracknell Cobras

Brighton Cougars

Harris Federation Knights Croydon

Hounslow Hawks

JMA Reading Rockets

Richmond Knights

Sevenoaks Suns

Sussex Storm

Team Solent Kestrels

Winchester City Royals

Under 14 Boys Premier +

Under 14 Boys North Premier

Cheshire Phoenix

City of Birmingham Rockets

City of Leeds

Derby Trailblazers

Leicester Riders

Manchester Giants

Manchester Magic

Newcastle Eagles

Northamptonshire Titans

Sheffield Sharks


Under 14 Boys South East Premier

Baltic Stars London

Brentwood Fire

Chelmsford Lions

Ipswich

London Greenhouse Pioneers

London Westside Rangers

London Youngblood Lions

Newham All Star Sports Academy

Oaklands Wolves

Southend Scorpions

West Herts Warriors

 

Under 14 Boys South Premier

Bristol Academy Flyers

JMA Reading Rockets

London Thunder Lewisham

London United

Richmond Knights

Surrey Rams

Sussex Bears

Sussex Storm

Team Solent Kestrels

Winchester City Royals

Under 14 Boys Regional +

Under 14 Boys North Regional

Bradford Dragons

City Of Leeds Black

Derbyshire Arrows

East Durham Lions

Rotherham Hawks

Tees Valley Mohawks

Teesside Lions

York Eagles

York Young Eagles

 

Under 14 Boys North West I Regional

Cheshire Phoenix II

Cheshire Wire Green

Lancashire Spinners Bury

Lancashire Spinners Rossendale

Liverpool

Manchester Giants Green

Manchester Magic II

Mersey Mavericks Purple

Oldham Eagles Black


Under 14 Boys North West II Regional

Cheshire Wire White

Manchester Giants Purple

Manchester Giants White

Manchester Magic III

Mersey Mavericks Silver

Oldham Eagles Red

Stockport Falcons

West Lancs Warriors

 

Under 14 Boys Midlands East Regional

Derby Trailblazers

Derbyshire Spartans

Ilkeston Outlaws

Leicester Dynamite

Leicester Riders II

Leicester Warriors

Leicester Warriors II

Mansfield Giants

Nottingham Hoods

Rutland Thunders

 

Under 14 Boys Midlands West Regional

City Of Birmingham Rockets II

Milton Keynes Trojans

Northants Thunder

Northants Titans Purple

Oxford Hoops

Shropshire Warriors

Worcester Bears

Worcester Wolves Academy

 

Under 14 Boys East Regional

Braintree Blue Devils

Brentwood Fire II

Brentwood Leopards Black

Cambridge Cats

Colchester

County Upper Wolves

East Hertfordshire Royals

Southend Rockets

Southend Scorpions

Thurrock Hornets


Under 14 Boys South I Regional

Abingdon Eagles

Bracknell Cobras

Bucks Hornets

Kingston Wildcats

London Feltham Warriors

London Pulse

London Westside Rangers

Luton

Surrey Rams II

Woking Blackhawks


Under 14 Boys South II Regional

Brighton Cougars

Brixton Topcats

Folkestone Saints

Harris Federation Knights Croydon

Kent Crusaders

Mid Sussex Chargers Defenders

Sevenoaks Suns

Southwark Legends

Sussex Storm Blue

Sussex Storm White

Worthing Thunder

 

Under 14 Boys South III Regional

Baltic Stars London II

Barking & Dagenham Thunder

Barking RDF Lions

Barnet Bulldogs

Eastside Eagles

Frenford Falcons

Greenwich Titans

Haringey Hawks

Islington Panthers Purple

Islington Panthers Yellow

London Thunder Lewisham

London Youngblood Lions Heat