British Basketball Announce Nominated Players For GB National U16 & U18 Squads

British Basketball is pleased to announce the list of players nominated by the Home Countries to participate in the initial training camps for the GB National U16 & U18 Squads, ahead of the various FIBA European Championships 2017.

British Basketball Chief Executive, Lisa Wainwright, commented “This is such an exciting announcement to make. For the first time, the Under 16 and Under 18 teams will be competing in European Championships under a GB banner and flying the Union flag. The Home Countries have done their own talent identification processes and have nominated a wonderful bunch of young athletes to take part in the initial training camps. Thanks to Basketball England for managing the programme for these squads. Good luck to everyone over the next few months.”

Vladan Dragosovac, Technical and Performance Manager at Basketball England, who is overseeing the GB camps, said “It is great to be involved in bringing together talented young basketball players from across the home nations. The programme we are delivering through the upcoming camps is designed to further prepare our young athletes for competition at the highest level.”

A full list of all nominated players is outlined below:

GB Under 18 Men
Name Home Country Club
Adria Amabilino-Perez England Derby Trailblazers
     
Brian Amabilino-Perez England Derby Trailblazers
     
Ryan Armour Scotland City of Edinburgh
     
Ashley Barrett-Briggs England Team Solent Kestrels
     
Nelson Boachie Yiadom England Loomis Chaffee (USA)
     
Kaiyem Cleary England Manchester Magic
     
Joshua Edwards England London Thunder
     
Alexander Ferguson Scotland City of Edinburgh
     
Caleb Fuller England Ipswich
     
Kayne Henry-McCalla England London Westside
     
Kieran Horrigan Wales Leicester Riders / Charnwood College
     
Hosana Kitenge England Worthing Thunder
     
Callan Low Scotland basketballpaisley
     
Pierce Maslen England Barking Abbey
     
Joshua Ogundele England Barking Abbey
     
Nathan Robinson England Las Lomas, Walnut Creek (USA)
     
Jacob  Round England Fuenlabrada (ESP)
     
Sesan Russell England Loughborough Student Riders
     
Micah Savery-Richards England Leeds Force
     
Romario Spence England Charnwood College
     
Peter Strigas England Olympiacos Piraeus (GRE)
     
Zion Tordoff England Lancashire Spinners
     
Luke Webster-Smith Wales Trent College Knights

GB Under 18 Women
Name Home Country Club
Ruth Allison Scotland CDB Zaragoza (ESP)
     
Jade Blackburn England Sevenoaks Suns
     
Teresa Da Silva England Barking Abbey
     
Flora Durgerian England Sevenoaks Suns
     
Charlotte Ellmore England Barking Abbey
     
Sophie Evans Wales Leicester Riders / Charnwood College
     
Tia Freeman England Oaklands Wolves
     
Shauna Harrison England Lancashire Spinners
     
Alix Henderson Scotland Highland Bears / Edinburgh University
     
Ebony Horton England Leicester Riders
     
Megan Jones Scotland Ayr Storm
     
Milly Knowles England Lancashire Spinners
     
Daniela Lozzi England Sevenoaks Suns
     
Hansine Marshall Scotland Edinburgh University / Caledonia Pride
     
Shawnisay Millar Scotland Boroughmuir Blaze / Caledonia Pride
     
Sophie Owen England Hawthorn (AUS)
     
Ire Ozzy-Momodu England Southwark Pride
     
Sian Phillips Scotland Boroughmuir Blaze
     
Maya Price England Ipswich
     
Cheyenne Scott England Southwark Pride
     
Macy Spinks England Oaklands Wolves
     
Leah Stewart Scotland CDB Zaragoza (ESP)
     
Emily Stradling Wales Cardiff Met Archers
     
Loie Webb England Logan Basketball (AUS)
     
Zoe Willis England Barking Abbey
     
Holly Winterburn England Leicester Riders

GB Under 16 Men
Name Home Country Club
Timothy Adetukasi England Brentwood Fire
     
Joseph Barrett England Bradford Dragons
     
Harrison Bell England Doncaster Danum Eagles
     
Charlie Brown England Derby Trailblazers
     
David Chive England London Greenhouse Pioneers
     
Veron Eze England Ipswich
     
Christopher Feeney Scotland basketballpaisley
     
Alex Gager England Surrey Goldhawks
     
Theo Hughes England Brentwood Fire
     
Kemari Kennley Bailey England Sussex Bears
     
Lewis McGlasson Scotland CB Terra L’Alfas del Pi (ESP)
     
Chester Morrell England Shoreham Spartans
     
Eljay Morris England London Thunder - Lewisham
     
Louis Norton-Cuffy England Peckham Pride
     
Mate Okros England Kent Crusaders
     
Vasja Pandza England Leeds Force
     
Kareem Queeley England Real Madrid (ESP)
     
Oluwasegun Shodunke England Kent Crusaders
     
Tomiwa Sulaiman England London Greenhouse Pioneers
     
Cai Thomas Wales Bristol Flyers

 

GB Under 16 Women

Name Home Country Club
Lilly Annim England Southend Swifts
     
Alexandra Baker England Sevenoaks Suns
     
Katie Bennett England Southend Swifts
     
Loren Christie England Oaklands Wolves
     
Laura Collins Scotland basketballpaisley
     
Carla Crowther Scotland Lady Rocks
     
Shanice Flitton England GCA Haringey Angels
     
Jade Guidolin-Duncan England London Greenhouse Pioneers
     
Rebecca Harwood-Bellis England Tameside Basketball Club
     
Ashana Hinds England Manchester Mystics
     
Katrina Kirsop Scotland Stirling Knights
     
Khia Lee England Manchester Mystics
     
Esther Little England Ipswich
     
Georgia McCabe Scotland Tayside Musketeers
     
Mairi McGill Scotland Sony Centre Fury
     
Brahe Opal Ashton England Nottingham Wildcats
     
Valentina Palli Scotland Lady Rocks
     
Ashante Richards England Sheffield Hatters
     
Lauren Saa England West Bromwich Albion
     
Mia Sarkodee-Adoo England Oaklands Wolves
     
Jess Southwell England Sheffield Hatters
     
Pollyanna Storie Scotland City of Edinburgh
     
Sarah Wooldridge England Redstar Belgrade (SRB)